DRUHY BATIKOVÁNÍ

 

Vyvazovaná batika

Vyvazovaná batika je pravděpodobně nejoblíbenější, není náročná a kromě hrnce a míchátka potřebujeme jen provázek. Látku, kterou chceme batikovat, libovolně zmačkáme, přeložíme a ovážeme provázkem. Místa, která jsou převázaná, si po obarvení zachovají svoji původní barvu. Čím pestrejší vzor chceme mít, tím více musíme látku ovázat. Musíme si však dát pozor na to, abychom látku neobvázali zbytečně moc a nevytvořili tak jen spoustu bílých míst. Pokud si rozdělíte provázek na několik částí a obvážete látku na různých místech, můžete tak získat bohaté vzory. Provázek je potřeba pořádně utahovat, aby se pod něj nedostala barva.

Na látce můžeme vytvořit kolečko tak, že chytneme malý kousek látky a provázkem jej obvážeme kolem dokola. Čím větší kousek obmotáme, tím bude kolečko větší. Pokud látku pravidelně poskládáme o obvážeme, můžeme vytvořit proužky. Nakonec látku obarvíme v hrnci, mikrovlnné troubě nebo pračce podle návodu na obalu barev.

Šitá batika

Princip šité batiky spočívá v tom, že látku prošijeme jehlou a nití a pevně stáhneme. Místa, která jsou prošitá, zůstanou po obarvení světlá. S touto metodou si můžete pohrát a vytvořit vzory podle Vašich představ. Na látku si můžete předkreslit obrázek, který chcete prošít. Pokud chcete získat širší čáru, vyšijte několik řad vedle sebe.

Jakmile je látka sešitá, obarví se podle návodu na obalu barev.

Sypaná batika

K této technice nepotřebujeme žádné zvláštní pomůcky, budeme jen sypat barvy. Látku nejprve namočíme do vody se solí (přibližně 1 lžička soli na 1,5 litru vody), vyždímáme a položíme nejlépe na igelit. Pokud batikujeme např. tričko, je dobré vložit mezi jeho přední a zadní stranu igelit, aby se od sebe navzájem neobarvily. Na látku nasypeme barvy. Můžeme je sypat jen tak, nebo můžeme vytvořit nějaký vzor. Také můžeme použít více barev najednou. Moc pěkně vypadá například červená v kombinaci s oranžovou a žlutou. Podle toho, jak moc je tričko mokré, se barvy rozpijí. Pokud chcete docílit rozpití, můžete po nasypání barev tričko zlehka postříkat vodou.

Jakmile je dílo dokončeno, zakryjeme přední stranu látky či trička igelitem, smotáme a vložíme do igelitového sáčku. Látku teď můžeme i s pytlíkem vařit v hrnci nebo mikrovlnné troubě. Pokud se rozhodneme pro mikrovlnou troubu, sáček propícháme a vaříme přibližně 10 minut. Pokud upřednostňujeme vaření v hrnci, je dobré použít napařovák na knedlíky a sáček s látkou 30 minut napařovat. Pokud nemáme napařovák, můžeme sáček dát do hrnce s vařící vodou jen tak a vařit přibližně 20 minut. Musíme se však přesvědčit, že sáček nemá díry (kdyby se do něj dostala voda, barvy by se mohly rozpít), nebo pro jistotu použít sáčky 2. Jakmile máme uvařeno, látku opatrně vyndáme ze sáčku a propláchneme ve studené vodě.

Vosková batika

Vosková batika je asi nejnáročnější technika. Je k ní potřeba vosk, který se nanáší na látku. Pomocí štětce je možné nakreslit nejrůznější vzory. Jakmile je vosk nanesen, látka se i s voskem obarví. Tentokrát se však k barvení musí použít barvy na batiku za studena, aby se vosk nerozpustil. Po obarvení se látka vymáchá ve vlažné vodě, seškrábáním a přežehlením přes noviny se odstraní vosk. S touto batikovací technikou zatím nemám žádné zkušenosti, určitě bych ji ale chtěla vyzkoušet. Jakmile to provedu, rozšířím tento článek.

Batikovací barvy

Můžeme si vybrat z několika druhů barev, z nichž každá se více či méně hodí na určitý způsob batikování. Nejobvyklejší je asi barvení v hrnci, dá se však barvit i v mikrovlné troubě nebo v pračce. Také je možné koupit si barvy na batiku za studena. Výhodou těchto barev je, že se spolu s látkou nemusí vařit, ale stačí voda o teplotě přibližně 30 °C.

Při batikování je třeba dávat si pozor, aby se nic neušpinilo. Ideální je při barvení používat gumové rukavice, abychom neměli obarvené prsty.

Pokud batikujeme úplně nové tričko, před barvením jej vypereme, abychom ho tak zbavili nečistot a impregnací.

Těsně před barvením tričko či látku na chvíli namočíme do studené vody, barva potom lépe chytne. Do barvící lázně přidáme i trochu soli (přibližně 1 lžička soli na 1,5 litru vody). Po obarvení látky je vždy dobré barvy fixovat, aby při praní tolik nepouštěly. Můžeme si buď koupit speciální přípravek na fixaci barev, nebo použít ocet. Pokud fixujeme barvy pomocí octa, smícháme ocet s vodou v poměru 1:10 a obarvenou látku necháme ponořenou v octové lázni přibližně 20 minut.

 

Moje Tipy

Barva Iberia

Pokud si nechcete ušpinit hrnec od barvy: Požadované množství vody ohřejeme normálně v hrnci v kterém vaříme na 80-90 stupňů, připravíme si plastový kbelík ( nemusíte kvůli tomu kupovat nový, postačí klidně od primalexu, spárovací hmoty a jiného.. podmínkou je, že bude řádně vymytý) nalejeme do kbelíku vodu o teplotě 80-90 stupnů nasadíme rukavice a starou vařečkou zamícháme barvu, když se barva rozpustí přidáme prádlo které chceme barvit nebo batikovat,  průbežně mícháme, po 20 min. přidáme sůl na každý litr 1 lžíce soli, prádlo necháme v barvě až do schladnutí vody. Poté vyjmeme a řádně vymácháme v octové vodě.

Odpadá tak ušpinění hrnce, stání u sporáku a vaření oblečení.